Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Barometr Providenta: Polacy potrzebują minimum 5000 zł oszczędności na czarną godzinę

Data publikacji: 2017-11-02, Data modyfikacji: 2017-11-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Barometr Providenta: Polacy potrzebują minimum 5000 zł oszczędności na czarną godzinę

Zaledwie 40 proc. naszych rodaków posiada oszczędności w takiej kwocie, która pozwoliłaby im czuć się finansowo bezpiecznie w obliczu niespodziewanych okoliczności. Kwota ta z roku na rok rośnie i obecnie wynosi średnio prawie 5000 zł – wynika z badania przeprowadzonego dla Provident Polska.

Niemal jedna piąta naszych rodaków uważa, że nie warto oszczędzać – takie niepokojące wnioski płyną z badania Barometr Providenta. Co prawda, ponad 80 proc. jest zdania, że należy gromadzić oszczędności, ale deklaracje to jedno, a rzeczywistość drugie. W praktyce bowiem jest nam trudno zaoszczędzić nawet stosunkowo niewielkie kwoty, które zapewniłyby nam i naszym bliskim minimum bezpieczeństwa finansowego.

– Badanie dotyczące minimalnej kwoty oszczędności zapewniającej finansowe bezpieczeństwo prowadzimy już trzeci rok z rzędu i widzimy, że systematycznie ona rośnie. Dwa lata temu było to średnio 3240 zł, rok temu 4150 zł, a obecnie już prawie 5000 zł – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Wysokość kwoty, która zapewnia nam bezpieczeństwo, jest wyraźnie skorelowana z obecnymi zarobkami i statusem materialnym. Im wyższe dochody, tym wyższa kwota oszczędności, która zapewniłabym nam poczucie bezpieczeństwa, czyli pozwoliła na zachowanie dotychczasowego poziomu życia.

Najniższe wartości wskazywały osoby niepracujące oraz najmłodsi (15-24 lata) – ponad połowie z nich wystarczyłoby mniej niż 2000 zł, by czuć się bezpiecznie. W sumie jedna czwarta ankietowanych wskazała kwotę do 2000 zł, ale niemal tyle samo osób potrzebowałoby ponad 10 000 zł. Najwyższe kwoty najczęściej były wskazywane przez osoby z wyższym wykształceniem, prowadzące własną firmę oraz gospodarstwo rolne. Rekordziści wskazywali sumy rzędu 300 000 zł.

Jak oszczędzać?

Niestety tylko 40 proc. naszych rodaków deklaruje, że posiada takie oszczędności, które sprawiają, że czują się finansowo bezpieczni, a ponad 43 procentom nie udało się zgromadzić odpowiedniej kwoty.

- Najwięcej osób, którym udało się zgromadzić wskazane minimum oszczędności, jest w grupie przedsiębiorców – osób prowadzących własną firmę bądź pracujących na samozatrudnieniu. Z kolei największy problem z tym mają młodzi, w wieku 15-24 lata. Ponad trzy czwarte z nich nie posiada poduszki finansowej, choć ich oczekiwania w stosunku do jej wysokości są stosunkowo niskie – mówi Anna Karasińska.

Niewykluczone, że wielu osobom, którym nie udało się zgromadzić odpowiednich oszczędności, zabrakło nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim cierpliwości. Badania Providenta pokazują bowiem, że zaoszczędzenie kwoty zapewniającej poczucie finansowego bezpieczeństwa zajmuje wiele miesięcy, a w przypadku niektórych osób – nawet kilka lat.

Tylko 16 proc. Polaków byłoby w stanie zgromadzić niezbędne minimum oszczędności w ciągu kwartału bądź nawet w krótszym czasie. Niemal co czwarty Polak potrzebowałby na to pół roku. Kolejne 16 proc. naszych rodaków deklaruje, że zajęłoby im to ok. 12 miesięcy, zaś 22 proc. potrzebowałoby więcej niż rok. Co piąty respondent nie był w stanie określić, ile czasu zabrałoby mu zgromadzenie kwoty wskazanej jako minimum potrzebnych oszczędności.

- 31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania. To dobra okazja do tego, by zastanowić się nad swoimi finansami. Wielu gospodarstwom domowym, zwłaszcza tym osiągającym niskie dochody, zapewne trudno jest wygospodarować środki na oszczędności. Jednak warto pamiętać, że odkładając regularnie nawet niewielkie kwoty, jesteśmy w stanie osiągnąć pułap choćby minimalnego bezpieczeństwa finansowego – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Budowanie oszczędności powinniśmy traktować jak rachunek do opłacenia, czyli rezerwować na ten cel pewną sumę zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, a nie czekać, czy zostanie nam coś na koniec miesiąca i wtedy ewentualnie przeznaczać tę kwotę na oszczędności. Dzięki takiemu podejściu oszczędzanie na pewno będzie skuteczne, a dodatkowo zmobilizuje nas do lepszego planowania budżetu i rozsądniejszego gospodarowania środkami – radzi.

O Barometrze Providenta

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 22-24.09.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Provident Polska SA, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Provident Polska SA
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgrowski

  Powiat węgrowski - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Węgrów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 1219 km², na których mieszka 68 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Węgrów, Łochów, Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna, Sadowne, Stoczek oraz Wierzbno.

  Obszar powiatu został zaliczony do tzw. Zielonych Płuc Polski. Ponad połowę ziem obejmują obszary chronione. Najbardziej atrakcyjne tereny pod względem turystycznym obejmuje Nadbużański Park Krajobrazowy. Wśród zabytków architektonicznych znajdziemy tu Dom Gdański i Bazylikę Mniejsza p.w. NMP. Ciekawostkę stanowi Lustro Twardowskiego, które zobaczyć można w zakrystii bazyliki. Na temat przedmiotu z XVI w. krąży wiele legend.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola