Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie na temat bezpieczeństwa pracy w rolnictwie

Data publikacji: 2014-01-27, Data modyfikacji: 2014-01-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Pamiętaj rolniku - Upadek to nie przypadek!

 

Od wielu lat najczęstszą przyczyną urazów w rolnictwie są różnego rodzaju upadki stanowiące ponad połowę wszystkich zdarzeń. W 2013 roku rolnicy do Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie zgłosili 150 wypadków w rolnictwie, jest to 0,7 % więcej niż w 2012 roku.

 

W 2013 roku najwięcej wypadków zgłoszono z terenu gminy Korytnica 22 %, Grębków 17 %, Liw 13 %, Miedzna 12 %, Stoczek 10 %, Łochów 7 %, Sadowne 5 %, najmniej z Węgrowa 2 %.

 

Do wypadków w gospodarstwach rolnych dochodzi najczęściej wskutek upadków na płaskiej nawierzchni 27 %, z drabin i schodów 8 %, w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych 8 % oraz z ciągników i maszyn rolniczych 6 %.

 

Najczęstsze przyczyny upadków na płaskiej nawierzchni to zły stan nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych, zaśnieżone, oblodzone, zabłocone przejścia, bałagan i nieporządek w obejściach gospodarstw.

 

 Upadki z drabin i schodów spowodowane były ich złym stanem technicznym, niewłaściwym wykonaniem, brakiem poręczy przy schodach oraz niewłaściwym użytkowaniem drabin, czyli stosowaniem za krótkich drabin, nieprawidłowym kątem ustawienia oraz nieodpowiednim sposobem wchodzenia i schodzenia.

 

 Przyczyny upadków w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych to niewydzielone, źle wydzielone i nieuporządkowane ciągi komunikacyjne, stosowanie progów w wejściach, śliskość podłoża oraz brak zabezpieczeń włazów stropowych i ściennych.

 

 Upadki z ciągników i maszyn rolniczych spowodowane były niewłaściwym wychodzeniem z ciągników i maszyn rolniczych zwłaszcza zeskakiwaniem z nich, wychodzeniem przodem, pomijaniem stopni i uchwytów.

 

 Częstą przyczyną wypadków była nieuwaga i pośpiech przy wykonywaniu prac oraz stosowanie niewłaściwego obuwia.

 

 Od wielu lat te same przyczyny skutkują dużą liczbą wypadków powodujących drobne i poważne urazy. Najwyższy czas, uzmysłowić sobie zagrożenia i podjąć odpowiednie działania, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i członków najbliższej rodziny.

 

Zapobiegając upadkom w gospodarstwie należy:

 

 • utrzymywać ład i porządek na podwórku, przejściach oraz pomieszczeniach gospodarskich,
 • wyrównywać i utwardzać przejścia i dojścia,
 • regularnie usuwać śnieg z przejść oraz posypywać oblodzenia piaskiem lub popiołem,
 • zabezpieczać barierkami schody, włazy ścienne i stropowe,
 • stosować solidne i bezpieczne drabiny przy pracach na wysokości,
 • używać drabin o odpowiedniej długości wystających min. 75 cm nad powierzchnię, na którą się wchodzi,
 • ustawiać drabiny pod kątem 65-75 stopni,
 • wychodzić z ciągnika tyłem przytrzymując się uchwytów i ostrożnie stawiając stopy na stopniach drabinek wejściowych oraz podłożu,
 • stosować odpowiednie obuwie zasłaniające staw skokowy, z antypoślizgową i protektorowaną podeszwą,
 • zachować ostrożność i rozsądek oraz odpowiednie tempo pracy.

 

 

Jarosław Gago

Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie 

 

 

 

UM Węgrów, Źródło artykułu: www.wegrow.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgrowski

  Powiat węgrowski - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest miasto Węgrów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 1219 km², na których mieszka 68 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Węgrów, Łochów, Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna, Sadowne, Stoczek oraz Wierzbno.

  Obszar powiatu został zaliczony do tzw. Zielonych Płuc Polski. Ponad połowę ziem obejmują obszary chronione. Najbardziej atrakcyjne tereny pod względem turystycznym obejmuje Nadbużański Park Krajobrazowy. Wśród zabytków architektonicznych znajdziemy tu Dom Gdański i Bazylikę Mniejsza p.w. NMP. Ciekawostkę stanowi Lustro Twardowskiego, które zobaczyć można w zakrystii bazyliki. Na temat przedmiotu z XVI w. krąży wiele legend.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola